Ринок транскордонних медичних та оздоровчих послуг став набувати все більш масового характеру і зумовив появу нового виду – оздоровчого та медичного туризму (Health and Medical Tourism). Внаслідок того, що пацієнти незадоволені тим рівнем, якістю або вартістю медичних послуг, що надаються їм у рамках національних систем охорони здоров’я, виникла нова сфера глобального конкурентного протистояння національних економік, і медичний туризм за останні роки отримав статус одного з базових конкурентоспроможних елементів ефективної сервіс-орієнтованої економіки. Міжнародна асоціація медичного туризму оцінила глобальний ринок медичного туризму у мільярди доларів та прогнозує щорічне зростання ринку у найближче десятиліття до 25%[1]. Всесвітня організація туризму (UNWTO) визначає оздоровчий та медичний туризм одним із перспективних напрямів розвитку галузі з високими темпами зростання, які швидко відновляться після спаду у туристичній галузі, що спричинила пандемія Covid-19.

Незважаючи на кризове становище системи охорони здоров’я та недосконалість законодавчої бази, Україна вже стала постачальником медичних послуг з дуже конкурентним співвідношенням ціна/якість: щороку за отриманням медичних послуг приїжджає майже 60 тис. іноземних пацієнтів, а близько 120 медичних центрів орієнтовані на клієнтів-іноземців[2]. Найбільш привабливими напрямами медичного туризму для іноземних пацієнтів в Україні є пластична хірургія, стоматологія, санаторно-курортне лікування, застосування допоміжних методів лікування, реабілітація, лікування офтальмологічних захворювань, кардіохірургія, клітинна терапія, кріобанки[3]. Україна має перспективи стати активним учасником міжнародного медичного туризму як у сфері лікування, так і оздоровлення, адже значний потенціал для розвитку в’їзного та внутрішнього медичного туризму мають курорти з мінеральними водами і цілющими грязями. Також іноземні пацієнти виявляють інтерес до напрямів відновлювальної медицини. Два роки поспіль (2020 та 2021 рр.) Київ приймає учасників Міжнародного конгресу медичного та оздоровчого туризму (Global Healthcare Travel Forum). На регіональному рівні активно просуває потенціал своїх регіонів Львівщина та Дніпропетровщина, і вже створено окремі інституції – Львівський кластер медичного туризму та Дніпровський медичний кластер. А у серпні 2020 р. відбувся Перший регіональний форум медичного туризму у Львові (Lviv Region Healthcare Tourism Forum), участь у якому взяли професійні постачальники медичних послуг Львівщини та провайдери медичного туризму Саудівської Аравії, Катару, Бахрейну, ОАЕ, Кувейту, країн Середньої Азії та Кавказу.

 

У Національній економічній стратегії України до 2030 року (напрям 14. Креативні індустрії та індустрія гостинності) медичний і рекреаційний туризм (Health) визнано одними із 5 пріоритетних напрямів для проєктів світового рівня, на підтримку яких на конкурсній основі буде направлено ресурси нової державної цільової програми.

 

Вінниччина має високий потенціал до економічного перетворення за принципом смарт-спеціалізації у сфері розвитку оздоровчого та лікувального туризму. Окрім наявності унікальних природно-рекреаційних ресурсів (родовищ мінеральних вод та глини), в області розвинена мережа санаторно-курортних, оздоровчих закладів (зокрема, курортний комплекс Хмільник включає 8 санаторно-курортних та оздоровчих закладів і щорічно приймає майже 50 тис. пацієнтів), є високодиференційовані заклади охорони здоров’я третинного рівня та потужний науково-медичний навчальний заклад – Вінницький медичний університет ім. М. І. Пирогова, який входить до 6 найкращих медичних навчальних закладів України. А в результаті реалізації субпроєкту Світового банку та МОЗ України «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією[4]» буде створено сучасні умови для підготовки висококваліфікованих кадрів кардіохірургів і надання ургентної та планової медичної допомоги.

 

Для формування галузі оздоровчого та лікувального туризму в регіоні важливо комплексно підійти до створення якісного конкурентного продукту та супутніх послуг, створити умови для підвищення кваліфікації фахівців відповідно до кращого вітчизняного та міжнародного досвіду, активної промоції та маркетингу медичних послуг на цільових ринках.

 

Розуміючи важливість цього напряму та його стратегічний влив на різноманітні сфери економічного та суспільного життя, Установа «Агенція регіонального розвитку Вінницької області» надає свою експертну підтримку та створює комунікаційний майданчик для поліпшення взаємодії та координації діяльності між усіма учасниками цієї галузі задля пришвидшення розвитку цього напряму в регіоні.

 

На даному інформаційному ресурсі у розділі Аналітика будуть розміщуватися різноманітні аналітичні та інформаційні матеріали щодо проведених досліджень та результатів обговорень з усіма учасниками цього процесу, які будуть здійснюватись у рамках реалізації Проєкту .

 

Пропозиції щодо співробітництва у рамках реалізації цього напряму просимо надсилати на адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

[1]https://www.magazine.medicaltourism.com/article/4-medical-tourism-trends-to-watch

[2]https://loda.gov.ua/news?id=46424

[3]https://uamt.com.ua/UA/medturyzm-v-ukraini-innovatsii-ekspertnist-i-dostupnist.html

[4]https://vincardiocenter.com/