Смарт-спеціалізація – це новий інструмент пожвавлення інноваційної діяльності та економічної трансформації регіонів і у новому циклі стратегічного планування регіонального розвитку (2021-2027 роки) він став обов’язковим елементом кожної регіональної стратегії.

У своїй Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2027 року Вінниччина визначила для себе два напрямки для смарт-спеціалізації: «медичний туризм» та «використання IT в агросекторі». Але для ефективного просування цієї діяльної важливо мати постійний діалог та консультації з фаховим та експертним співтовариством, як у середині регіону, так і з залученням зовнішніх експертів.

26 жовтня 2021 року на запрошеннґ АРР Вінницької області  ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» провів  онлайн-семінар щодо особливостей та перспектив використання цього інструменту для наших регіонів, а також показали, на чому планують спеціалізуватись інші регіони України (Київщина, наприклад, створила кластер «функціональної їжі», також вони планують розвивати фарма- та біофармакологічні технології). Під час семінру фахівці Інтитуту підготували та представили досвід розвитку медичних кластерів у країнах Східної Європи – Литви, Латвії, Румунії, Хорватії та Німеччини.

Під час вебінару було наголошено, що інструмент смарт-спецалізації відносно новий і для країн Європи цю методологію запровадили, щоб уникнути недоліків раніше розроблених регіональних інноваційних стратегій (Regional Innovation Strategies, RIS), так як регіони досить часто формально підходили до підготовки таких документів:  включали «модні» напрямки розвитку, підтримували традиційні для регіонів види економічної діяльності чи крупних гравців, або мало уваги приділяли процесу залучення зацікавлених сторін. Тому, після аналізу результативності реалізації регіональних інноваційних стратегій, Європейська комісія змінила підходи до розробки таких документів і до стимулювання інноваційної діяльності. Важливим акцентом нового підходу стала концентрація зусиль лише на обмеженій кількості напрямів, розгляд «інновацій» у більш ширшому розумінні (а не лише як «технологічні»), постійна підтримка процесу щодо залучення нових учасників та формувань різноманітних партнерств, так як важлива не тільки вертикальна, а ще й горизонтальна трансформація секторів економіки.

Єгоров Ігор, д. екон. наук, професор, завідувач відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій Інституту, є також членом робочої групи при Міністерстві освіти та науки України щодо розвитку інноваційної діяльності, зазначив, хоч наразі на національному рівні важко відбувається координація між різними учасниками та відомствами, однак вже розроблено «План реалізації інноваційної стратегії України»  і підготовлено відповідні зміни до національного  законодавства, що мають запустити нові інструменти підтримки та пожвавити інноваційну діяльність у регіонах.

Розвиток інновацій та смарт-спеціалізація регіону - це запорука економічного зростання у майбутньому, а виходячи з великої кількості потенційних учасників та зацікавлених сторін, важливо дотримання методологічних засад і організація процесу міжсекторної взаємодії, а для отримання суттєвих результатів необхідна постійна координація, аналітична робота, а також забезпечення інституційної пам’яті усіх процесів на регіональному рівні.

Команда  Агенції вдячна за змістовний і практичний матеріал, який представили Віталій Грига, канд. екон. наук, старший науковий співробітник Інституту, Юлія Рижкова, наукова співробітниця Інституту та Ігор Єгоров, д. екон. наук, професор, завідувач відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій Інституту, член-кореспондент НАН України. Модератором заходу виступила Наталія Гижко, директорка Агенції регіонального розвитку Вінницької області.

Детальніше про основні поняття щодо смарт-спеціалізації можна ознайомитись за цим посиланням.